Соціометрія в бізнес структурі. Як працює метод?

Коли менеджер чи власник бізнесу вирішує скористатись послугами психолога і бізнес тренера, один із основних нюансів, які його цікавлять, це істинний стан речей. Певне кожний підприємець зараз зі мною погодиться, що без початкової оцінки реального стану речей, побудувати результативний план подальших дій навряд чи вийде.

Що мається на увазі під оцінкою – виявлення рівня відповідності кожного співробітника функціональним обов’язкам його посади; виявлення рівня реальної необхідності кожної посади в організації; виявлення істинного мікроклімату в колективі і його вплив на результат роботи.

Після оцінки слідує наступний запит – як оптимізувати процес, безболісно ліквідувати всі якорі і зробити роботу колективу комфортною, а результат в рази кращим, і, звісно ж, максимально швидко. Тут опираємось на положення: щоб система працювала якісно і швидко – кожний елемент системи повинен бути на своєму місці і працювати відповідно.

Досягнути злагодженої роботи і бажаного результату допоможе вірно підібрана програма навчання і розвитку, однією частиною якої є метод соціометрії.

Соціометрія – один із ефективних методів виміру різноманітних процесів в групі осіб. Вперше поняття «соціометрія» ввів Дж. Морено, про що можна прочитати в його книзі з такою ж назвою. Саме слово складне, в ньому є коріння двох слів - «соціум» і «метр», що передбачає вимір груп людей. Тобто соціометрія - метод вимірювання різних процесів, що відбуваються всередині малих груп людей, в тому числі і в тренінгу, так як в тренінгу ми маємо справу з групою учасників навчання.

ЯК ПРОВОДИТЬСЯ СОЦІОМЕТРІЯ?

Перш за все, варто зауважити, що існує кілька видів соціометрії.  Кожен по-своєму унікальний і має свій конкретний вплив на групу. Наприклад: «Дерево», «Система координат», «Картина», тощо.

Під час першої зустрічі психолога з керівником бізнес структури важливо чітко визначити його цілі і очікування. В залежності від них підбирається форма соціометрії. Зауважу також, що часто дана форма в процесі роботи може корегуватись тренером, оскільки кожен колектив унікальний, тренеру важливо адаптуватись, видозмінювати кожний конкретний етап щоб навчання було актуальним.

Соціометрія може проводитись окремо, як унікальний проект, або бути включеною в програму оцінки і розвитку персоналу. Другий варіант, звичайно, є більш ефективним, оскільки включає крім весь необхідний спектр методик, вправ, ділових ігор, тощо.

Що стосується самого процесу роботи. Метод може подаватись як тренінгова робота.  Учасникам пропонується одне або кілька завдань. Процес виконання завдань, а також результат спільної роботи групи стає джерелом інформації для тренера. Зокрема, він має можливість оцінити групу по обраним заздалегідь критеріям, а в процесі самого тренінгу підняти рівень самосвідомості кожного учасника, збалансувати настрій колективу і принести в групу цінності, важливі для ефективного навчання і роботи.